FAQ

Často kladené dotazy

Zjistěte více o N.A.E. Naturale Antica Erboristeria

 

Jakou certifikaci organického složení značka N.A.E. drží?

Veškeré výrobky N.A.E. mají certifikaci COSMOS ORGANIC organizace Ecocert. To znamená, že každý přípravek značky N.A.E. splňuje všechna potřebná kritéria standardu COSMOS Organic:

 • minimálně 95 % ingrediencí je přírodního původu,
 • minimálně 20 % výsledného produktu pochází z organického zemědělství (10 % u oplachových produktů) a
 • výrobky neobsahují barviva ani syntetické vůně.

 

Kdo nebo co je to ECOCERT?

ECOCERT je nezávislá organizace pro certifikaci organického složení založená ve Francii v roce 1991. Sídlí v Evropě, ale provádí inspekce ve více než 80 zemích světa, což z ní dělá jednu z největších organizací pro certifikaci organického složení na světě.

ECOCERT vydává certifikace především pro potraviny, ale také pro kosmetické výrobky, prací prostředky, parfémy a textil. Tato společnost kontroluje asi 70 % organického potravinářství ve Francii a asi 30 % ve světě.

 

V čem spočívá standard COSMOS?

Standard COSMOS byl vyvinut na evropské i mezinárodní úrovní organizacemi BDIH (Německo), COSMEBIO & ECOCERT (Francie), ICEA (Itálie) a SOIL ASSOCIATION (Spojené království), které založily organizaci COSMOS-standard AISBL (mezinárodní nezávislá nezisková organizace vedená v Belgii), aby mohly určit společné požadavky a definice pro organickou a přírodní kosmetiku.

Aby mohl výrobek získat certifikaci dle standardu COSMOS, musí splňovat konkrétní požadavky na:

 • původ a zpracování ingrediencí
 • složení výsledného produktu
 • skladování, výrobu a balení
 • ochranu životního prostředí
 • značení a uvádění informací
 • kontrolu, certifikaci a řízení

 

Jaký je rozdíl mezi standardy COSMOS ORGANIC a COSMOS NATURAL?

Certifikace organického složení dle standardu COSMOS ORGANIC, kterou značka N.A.E. získala, je nejvyšší možná certifikace v této oblasti. Standard COSMOS NATURAL sice určuje všeobecné požadavky i definici přírodní kosmetiky, ale ne organické

Standard COSMOS ORGANIC má následující požadavky:

 • minimálně 95 % ingrediencí musí být přírodního původu,
 • minimálně 95 % fyzicky zpracovávaných zemědělských ingrediencí musí pocházet z organického zemědělství
 • minimálně 20 % celkového výrobku musí pocházet z organického zemědělství (výjimka je pouze u oplachových produktů, neemulgovaných vodných produktů a produktů s alespoň 80% podílem minerálů či látek minerálního původu, kde musí z organického zemědělství pocházet 10 % celkového produktu).
   

Standard COSMOS NATURAL však určuje pouze následující požadavky:

 • minimálně 95 % ingrediencí musí být přírodního původu,
 • žádné další minimum není určeno.

 

Jaký je rozdíl mezi ECOCERT, BDIH a COSMEBIO?

 

Všechno jsou to nezávislé organizace pro certifikaci organického složení, které dohromady založily standardy COSMOS ORGANIC a NATURAL.
ECOCERT je organizace, která má největší geografický vliv (působí v Evropě i ve světě), ostatní jsou spíše lokální: například COSMEBIO působí ve Francii a BDIH v německy mluvících zemích.

 

Jaký je podíl přírodních ingrediencí v recepturách N.A.E.?

 

Dle standardu COSMOS ORGANIC musejí organické výrobky obsahovat alespoň 95 % ingrediencí přírodního původu. Dané procento přírodních složek se pohybuje v závislosti na kategorii výrobku mezi 97 % a 99 % a je vždy uvedeno na obalu daného produktu.

 

Jaký je podíl organických ingrediencí v recepturách N.A.E.?

 

Dle standardu COSMOS ORGANIC musejí organické bezoplachové výrobky obsahovat alespoň 20 % ingrediencí pocházejících z organického zemědělství, u oplachových výrobků je to 10 %. Dané procento se pohybuje v závislosti na kategorii výrobku mezi 10 % a 27 % a je vždy uvedeno na obalu daného produktu.

 

Co přesně znamená VEGANSKÁ receptura?

Veškeré naše receptury jsou VEGANSKÉ, což znamená, že:

 • neobsahují žádné živočišné produkty, vedlejší produkty či deriváty,
 • dle příslušných předpisů nejsou produkty N.A.E. testované na zvířatech, ani společností N.A.E., ani jejím jménem,
 • při jejich výrobě nebyly použity živočišné geny ani látky získané ze zvířat či geneticky modifikované organismy. Takovéto produkty musejí být náležitě označeny.

 

Testujete své produkty na zvířatech?

 

Pravděpodobně víte, že testování kosmetických produktů a ingrediencí na zvířatech je v Evropské unii zakázáno. N.A.E. tedy toto nařízení samozřejmě dodržuje.

 

Jsou produkty N.A.E. vhodné pro těhotné ženy?

 

Veškeré produkty N.A.E. jsou důkladně testovány na vhodnost a bezpečnost, takže je těhotné ženy samozřejmě mohou používat. Doporučujeme vám ale přečíst si seznam ingrediencí (INCI), který je vždy uvedený na obalu výrobku, abyste se vyhnuli složkám, na které můžete být alergičtí.

 

Jsou produkty N.A.E. vhodné pro děti?

 

Veškeré naše produkty jsou velmi jemné a mohou je používat i děti starší 3 let. U mladších dětí doporučujeme používat produkty pro péči o miminka, které jsou vyráběny tak, aby vyhovovaly potřebám pokožky miminek, neboť je daleko citlivější a jemnější, než u starších dětí či dospělých.

 

Jsou produkty N.A.E. vhodné pro ciltivou pleť?

 

Produkty pro citlivou pleť musejí splňovat několik požadavků. Některé naše receptury tyto požadavky splňují a vyhovují tak potřebám citlivé pokožky.

 

Jak se značka N.A.E. staví k udržitelnosti?

 

Minimálně 97 % veškerých ingrediencí obsažených v přípravcích N.A.E. je přírodního původu a 20 % pochází z organického zemědělství (10 % u bezoplachových produktů). 


Dále také používáme plastové tuby vyrobené na rostlinné bázi a 100% recyklované plastové lahve pro naše barevná tekutá mýdla na ruce.

 

Co znamená „plastová tuba vyrobená na rostlinné bázi“?

Všechny tuby N.A.E. jsou bio, což znamená, že se vyrábějí ze 100% obnovitelného materiálu, jsou plně recyklovatelné a mají sníženou uhlíkovou stopu. Používáme „zelený“ plast vyrobený z ethanolu z cukrové třtiny, což je obnovitelný materiál narozdíl od tradičních plastů, které používají fosilní suroviny, jako je ropa nebo zemní plyn. Náš plast navíc při výrobě zachycuje CO2 z atmosféry, čím napomáhá snížit emise skleníkových plynů. A konečně, naše plastové tuby na bázi rostlin jsou udržitelné, protože všichni naši dodavatelé ethanolu podepsali etický kodex dodavatelů ethanolu, který vyžaduje respektování biodiverzity a praxi šetrnou k životnímu prostředí.